معرفت بلاگ

یادداشت ها و دلمشغولیها و مسائل مرتبط با موضوعات حرفه ای

کارآموزی می تواند جذاب باشد!
ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

کارآموزی درسی است که در گروه های کتابداری برای دانشجویان عزیز ارائه می شود تا آنها با شرایط کار حرفه ای بیشتر آشنا شوند. بسیاری از دانشجویان کتابداری هنگامی که در محیط کارآموزی قرار می گیرند از فضای آرمانی که گاها در کلاس های نظری بوجود می آید فاصله می گیرند. به مرور متوجه می شوند که شرایط محیط کار بسیار متنوع است. مشکلاتی که در محیط کار برای کارآموزان وجود دارد به نظر من قابل مدیریت است. در واقع به نظر می رسد اگر دانشجویان کتابداری از توانمندی های بالقوه و بالفعل خود نهایت استفاده را ببرند می توانند هر تغییری را که متناسب با نیازهای واقعی کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی است، در آن محیط ها بوجود آورند. بسیاری از مواقع گلایه ها و شکایت های دانشجویان عزیز را در خصوص کارآموزی شنیده ام اما با کمی بررسی و همفکری با دانشجو و یادآوری توانمندی های حرفه ای و راهنمایی آنها، پیشرفت حرفه ای آنها در امر کارآموزی و یادگرفتن فعالیت های حرفه ای را به وضوح دیده ام.

به نظر می رسد اگر دانشجویان کتابداری در محیط کتابخانه ها سعی کنند تا ایده ها را تبدیل به عمل نمایند هم کارآموزی را درسی خوب و جالب می یابند و هم تجربه هایی کسب می کنند که شاید دیگر هیچ وقت فرصت کسب این تجربه ها برایشان مهیا نباشد.

یادمان باشد که کارآموزی درسی است که مانند آزمایشگاه برای دانشجویان فنی است. همانطور که دانشجویان فنی و علوم پایه در آزمایشگاه با آزمون و خطا سعی می کنند خوب یاد بگیرند، دانشجویان کتابداری هم باید تمام تلاششان را بکار بگیرند تا در این آزمایشگاه تجربیات خودشان را محک بزنند.

با احترام

معرفت