معرفت بلاگ

یادداشت ها و دلمشغولیها و مسائل مرتبط با موضوعات حرفه ای

گزارش خانم دلیخون از جشنواره برترین های علم اطلاعات در دانشگاه الزهرا (ع)
ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: برترین های علم اطلاعات و دان شناسی ، لیلا دلیخون

با سلام

خانم لیلا دلیخون، دانشجوی توانمند دانشگاه سمنان که اکنون در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند گزارشی از جشنواره برترین های علم اطلاعات و دانش شناسی در دانشگاه الزهرا (ع) تهیه کرده اند که در ذیل آنرا می خوانیم.

 

امروز 17 مهرماه است. سالن تورانی دانشگاه الزهرا (س) در ساعت دو بعدازظهر میزبان میهمانان سومین جشنواره برترین‌های علم اطلاعات و دانش‌شناسی ایران است. این جشنواره با حضور میهمانان محترمی چون دکتر اصنافی، کامران، تاجداران، همسر زنده یاد دکتر آزاد، سرکار خانم مریم نظری و سایر متخصصان علم اطلاعات و دانش شناسی در ساعت مقرر شروع شد.

تنوع دانشگاه‌های شرکت کننده در این جشنواره هم جالب بود. برخی دانشگاه ها از جمله دانشگاه شاهد، فردوسی مشهد، تهران، شهید بهشتی و... در مراسم حضور داشتند. در ابتدا دبیر ادکا و جشنواره راجع به رشته و هدفهای آن سخنرانی کردند و بعد هم گروه موسیقی، اجرای زیبایی داشتند.

در ادامه خانم نظری برای سخنرانی به روی صحنه آمدند. همچنین برنامه "کتابداران فردا" که هر ساله برای دانشجویان جدید الورود برگزار میشود با این جشن ادغام شد. در پایان از تمامی برترین های این رشته از جمله استاد مشاور برتر، دانشجویان برتر در تمامی مقاطع، وبلاگ دانشجویی برتر، نشریه برتر و نیز انجمن برتر تقدیر شد. به نظر می رسید این جشن فرصتی مناسب را نیز برای دیدار تمامی دوستان و هم رشته‌ایی‌ها ایجاد کرده بود.

 امید است که با تلاش فراوان همه دوستان و اساتید همواره بتوانیم کاربردهای این رشته و ارزش واقعی آن را در جامعه فرهنگ‌سازی کنیم.

با تشکر دلیخون

 


 
اولین جلسه همایش بین المللی نشر مجلات علمی برگزار شد.
ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: همایش بین المللی نشر مجلات علمی در دانشگاه سمنان ، دانشگاه سمنان ، تربیت مدرس

با سلام

با یاری دکتر حسن زاده، اولین جلسه همایش بین المللی نشر مجلات علمی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. اعضای کمیته علمی همایش به موقع آمدند و بحث های جالبی در خصوص جامعه هدف همایش مطرح شد. نهایتا مقرر شد که جامعه هدف، سردبیران نشریات باشد.  خوانندگان و ناشران حوزه نشر مجلات علمی و کارشناسان علم اطلاعات و دانش شناسی نیز جزو جامعه هدف قرار می گیرند. همایش بین المللی به صورت دو روزه در دانشگاه سمنان برگزار خواهد شد.

قرار است نشست بعدی در دانشگاه تهران و در محل کتابخانه مرکزی این دانشگاه برگزار شود. امیدوارم بتوانم از نتایج نشست خبرهای خوبی تهیه کنم.

با احترام

معرفت


 
اولین نشست همایش بین المللی نشریات الکترونیکی در دانشگاه سمنان!
ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ مهر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: همایش بین المللی نشریات الکترونیکی در دانشگاه سمنا ، دکتر جعفر مهراد ، دکتر رحمت اله فتاحی ، دکتر یزدان منصوریان

با سلام

با پیشنهاد گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه سمنان و با نظر مساعد ریاست محترم پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، همایش بین المللی نشریات الکترونیکی در دانشگاه سمنان برگزار خواهد شد. جناب پرفسور مهراد، در نشست دبیر کل هشت کشور بزرگ اسلامی در حال توسعه موسوم به کشورهای  D-8 با روسای دانشگاه های مطرح کشور، موضوع پیگیری جدی همایش بین المللی نشریات الکترونیکی را با دکتر علی خیرالدین، ریاست محترم دانشگاه سمنان، مطرح کردند و مقرر شد، بنده هماهنگی های اولیه لازم برای اولین نشست کمیته علمی و هماهنگی همایش بین المللی نشریات الکترونیکی در دانشگاه سمنان را انجام دهم.

بر همین اساس، نشست روز سه شنبه 9 مهرماه سال جاری در دانشگاه تربیت مدرس تهران به برنامه های همایش اختصاص دارد. قرار است در این روز با معاون محترم پژوهشی دانشگاه سمنان در دانشگاه تربیت مدرس میزبان  اعضای کمیته علمی همایش باشیم. استاد جعفر مهراد، استاد فتاحی، استاد منصوریان، استاد جمالی مهموئی و استاد آستانه، استاد حبیب زاده، استاد هنجنی، دکتر قانع و همکاران گروه، سرکار خانم صابری و آقای کشاورز و نیز آقای امیر وفائیان در این نشست حضور پیدا خواهند کرد.

امیدوارم برنامه ها به گونه ای پیش رود که سال آینده بتوانیم میزبان خوبی برای همایش باشیم.

پیشاپیش دست یاری همه عزیزانی که تمایل به همکاری در برگزاری این همایش در دانشگاه سمنان را دارند را می فشاریم و به آنها خوش آمد می گوییم.

با احترام

رحمان معرفت


 
تبریک روز دختر!
ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: روز دختر

با سلام

مدتی است که برای نگارش پیام در وبلاگم تنبلی می کنم. گرچه نمی توان واژه تنبلی را نیز بکار برد چون یادداشت های زیادی دارم که تمایل به انتشار آنها در وبلاگم دارم اما اتفاقاتی برایم افتاده که دل و دماغ اینکار را ازمن گرفته است. هرچه با خودم کلانجار رفتم که سراغ وبلاگم بیایم، نتوانستم خودم را راضی کنم. اما بی انصافی دیدم که روز دختر بیاید و تبریکی به مناسبت این روز عزیز و مبارک عرض نکنم.

خدمت تمام دختران این مرز و بوم، بانوان محترم و بویژه دخترکان شیرین زبانی که تمام پدران عاشقشان هستند، روز دختر را تبریک می گویم. تولد حضرت معصومه (س) بهانه ای است که هر سال به یاد این عزیزان باشیم و با تبریکمان به آنها، آنها را میهمان لبخندمان کنیم.

با احترام

رحمان معرفت


 
پرفسور جعفر مهراد، چهره ماندگار علم اطلاعات و دانش شناسی در دانشگاه سمنان!
ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: پرفسور جعفر مهراد، ، دکتر جعفر مهراد ، چهره ماندگار کتابداری

با سلام

خوشحالم به اطلاع دوستان عزیز و دانشجویان گرامی برسانم که تلاشهای ما برای دعوت از پرفسور جعفر مهراد، چهره ماندگار علم اطلاعات و دانش شناسی کشور، به نتیجه رسید و دانشگاه سمنان میزبان ایشان هستند. برنامه کاری ایشان در دانشگاه سمنان را می توان در این لینک مشاهده کرد.

امیدوارم حضور پرخیر و برکت ایشان بتواند زمینه ساز ارتباط بیشتر دانشگاه سمنان با پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC شود.

با احترام

معرفت


 
به انجمن علمی دانشجویی نگاهی صمیمانه داشته باشیم.
ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٢  کلمات کلیدی:

با سلام

انجمن های علمی، بستر لازم برای شکوفایی اندیشه های دانشجویان را فراهم می کنند. انجمن علمی دانشجویی، محفلی برای حضور، فعالیت، خلاقیت، شکوفایی، همدلی و یادگیری است. انجمن علمی دانشجویی، فضای شادابی می تواند داشته باشد. در این انجمن می توان برای ارتقا شخصی و حرفه ای تلاش کرد. بسیاری از دانشجویانی که عضو انجمن می شوند، آرام آرام دست و پنجه نرم کردن با مشکلات را یاد می گیرند. راه های غلبه بر مسائل را می آموزند، با مدیریت بر مشکلات و بحران ها آشنا می شوند. شیوه های موفق بودن را تمرین می کنند.

دانشجویانی که در انجمن های علمی فعال هستند،گرچه ممکن است مشغله روزمره بیشتری گریبانگریشان شود، اما چون با مشکلات و راه های حل مشکلات آشنا می شوند، نهایتا احساس موفقیت بیشتری دارند. همه می دانیم که فعالیت در انجمن به لحاظ مالی، بهره ای برای افراد ایجاد نمی کند اما، رضایت خاطر و احساس پویایی و شادابی و طراوت خاصی به انسان می بخشد. این  احساس رضایت، همان انرژی است که از مشکلات، شکلات می سازد.

در فعالیت های انجمن علمی دانشجویی دستیابی به بودجه و مسائل مالی همواره چالش زا هستند، این موضوع مسأله جدیدی نیست، مشکلات مالی همواره وجود داشته و خواهند داشت. اما می توان با برنامه ریزی، با استفاده از خوش فکری دانشجویان توانمند و خوش فکر، به مسائل مالی نیز فائق آمد. 

ادامه دارد....


 
به یاد استاد ارجمند دکتر حری!
ساعت ٧:٥۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: دکتر عباس حری

با سلام

شنیدن خبر درگذشت دکتر عباس حری، استاد ارجمند با اخلاقی که همواره در دل و ذهن کتابداران منش زیبا و روش متعالی ایشان باقی خواهد ماند، اندوهی بزرگ در جامعه کتابداری ایجاد کرد. پیام های متعدد تسلیت که از سوی کتابداران و جامعه کتابداری به گروه های مختلف بحث ارسال می شود گویای عمق تاثر حرفه مندان کتابداری و اطلاع رسانی است. دکتر عباس حری فرهیخته ای ارجمند بود که در عمر بابرکتش دانشجویان توانمند بسیاری را تربیت کرد. همواره اعتقاد دارم که آثار افراد، همانند فرزندان آنها می باشند. دکتر حری فرزندان بیشماری داشت که در غیابش، خوانندگانش را رهنمون خواهند بود. از سوی دیگر، فرزندان معنوی دکتر حری در این مرز و بوم بسیارند. فرزندان معنوی، دانشجویانی که با الهام از ایشان، سیره و روش زندگی خود را بر مبنای علم و اخلاق قرار داده اند.

امیدوارم روح آقای دکتر حری قرین رحمت واسعه الهی قرار گیرد.

با احترام

معرفت


 
تبریک روز مادر!
ساعت ٢:۱٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٢  کلمات کلیدی:

با سلام

 روز مادر را به تمام مادران دنیا تبریک می گویم. برای مادرانی که از دنیا رفته اند نیز طلب مغفرت و بخشش می نمایم. دیروز وقتی از درب ستاد مرکزی دانشگاه سمنان عبور می کردم تابلویی نظرم را جلب کرد. حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که فرموده بودند: هر کس بر پیشانی مادر خویش بوسه زند از عذاب دوزخ در امان خواهد بود. قدر مادران را بدانیم. بر دستها و پیشانی آنها بوسه بزنیم. فرصت های کوتاه در کنار مادران بودن را قدر بدانیم.  

سه پست در وبلاگم وجود دارد که برایم بسیار ارزشمندند. هرگاه آنها را می خوانم دلم می گیرد. گرچه اکنون مادر در کنارم نیست  اما هنوز شیرینی طعم گوارای بوسه هایی که با افتخار بر پیشانی و دستانش می زدم  در دل و ذهنم جاری است. هر گاه می دیدمش به هر بهانه ای که بود با بوسیدن دست یا پیشانی اش این طعم گوارا را می چشیدم.

 امیدوارم همواره قدر مادران را بیشتر بدانیم.

http://rmarefat.persianblog.ir/post/96

 http://rmarefat.persianblog.ir/post/145

 http://rmarefat.persianblog.ir/post/149

با احترام

معرفت


 
سال نو مبارک! دانشگاه سمنان دبیر منطقه 8 فناوری اطلاعات شد.
ساعت ٢:٢٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: منطقه 8 فناوری اطلاعات وزارت علوم

با سلام

بی مقدمه، سال نو را به همه تبریک می گویم. امیدوارم سال 1392 سالی سرشار از شادی و شادکامی برای ملت ایران و تمامی انسانها باشد. سال گذشته، با تمام شیرینی ها و ناکامی ها، گذشت. امیدوارم شادمانی ها و شادکامی هایتان در سال گذشته بیش از ناکامی هایتان بوده باشد، گرچه همواره معتقدم ناکامی ها و مشکلات گذشته را باید به دست فراموشی سپرد و همواره باید تلاش کرد تا به آینده نگاه داشت. امیدواری به آینده نعمت بزرگی است.

در واپسین روزهای سال نود و یک ، با همت کارشناسان محترم حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه، حمایت بی دریغ معاونت محترم پژوهشی دانشگاه (و کارکنان عزیز این واحد بویژه جناب آقای مهندس مولایی،  و آقای عبدوس، آقای رهایی)  و نیز معاونت محترم دانشجویی (بویژه اقای دکتر اسحق رحیمیان) و همینطور مدیر دفتر ریاست دانشگاه جناب آقای مهندس مداح و در نهایت حمایت ها و مهربانی های ریاست محترم دانشگاه، موفق شدیم تا دبیری منطقه 8 فناوری اطلاعات وزارت علوم و تحقیقات و فناوری را کسب نماییم. این موفقیت گرچه در انتهای سال نود و یک بود، اما بی شک برکاتش در سال نود و دو و سالهای بعد خواهد بود.

امیدوارم دانشگاه سمنان بتواند میزبان شایسته ای برای دبیری منطقه 8 فناوری اطلاعات وزارت علوم باشد.

با احترام

معرفت


 
ای وای مادرم!
ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اسفند ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: ای وای مادرم

با سلام

زیباترین تابلو آفرینش را از دست دادم. در واپسین لحظات جدا شدن روح بلند مادرم، در کنارش بودم. آرامشش، آرامم می کرد. در ثانیه های بیشمار پس از رحلتش، هرگاه خاطر شیرینش در یادم زنده می شود، یاد "ای وای مادرم" می افتم. آسمانش آبی و دلش دریا بود. دو سال در مقابل بیماری سختش مقاومت کرد. بی آنکه شکوه ای یا گلایه ای کند. هنوز هم هر گاه، مرا می دید فراموش نمی کرد لبخندش را، لبخندی که گاه ساختگی بود تا فرزندش و دلبندانش را دلشاد کند. در آن لحظه های آخر، هنوز هم امید را در چشمانش می توانستی ببینی و  می دیدی؛ امید به بهبودی، و چه آرام بهبود یافت.

آخر هفته ها که به دیدارش می رفتم، به جای آنکه من او را امیدوار کنم و دلداری دهم، او مرا به زندگی امیدوار می ساخت. گاهی به این دریادلیش، حسادت می کردم. امیدوار بودن را از او آموختم.

چندی پیش، که اندک زمانی از دوری مادرم و پرکشیدنش به ملکوت نگذشته بود و من خاطراتش را مرور می کردم ناخودآگاه متوجه شدم، تمام آرزوهایم را برآورده ساخته بود. اتفاقاتی که بعد از سفر ملکوتی اش برایم افتاد به یقینم رساند که هنوز هم مانند کوهی سترگ در پشت فرزندش، من بی مقدار، ایستاده است. هنوز هم فکر می کنم دور از من نیست در کنارم، در قلبم است. جای همیشگی اش.

خوش به حالش! دوستان و دوستدارانش در روزی که برایش مجلس ختم گرفته بودیم، برایش سنگ تمام گذاشتند. وقتی جمعیت چندهزار نفری حضور یافته در مجلس ختمش را دیدم، بازهم یاد محبت هایش افتادم. چه دوستان خوبی هم داشت. یادم هست که همیشه، مهربانی هایش را بی هیچ چشمداشتی و بدون آنکه افراد را بشناسد، در سبد دوستی و اخلاص به همه تقدیم می کرد.
برای شادی روحش هر روز دعا می کنم. آرامش، رحمت و غفران الهی را برایش آرزو دارم.

از همه عزیزانی که با من همدردی نموده و موجب تسلای خاطرم شده اند متشکرم. عمر با عزت برای همه آرزومندم.

آمین

با احترام


 
فقط برای اعلام حضور!
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ بهمن ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

با سلام

گاهی زمانها را به سادگی از دست می دهم. افسوس زمان های از دست رفته، مصمم می کند که دیگر فرصت از دست رفتن زمان به این شتابان روان زندگی ندهم. گاهی فکر می کنم در کوتاهترین زمان ها می توان بهترین و بیشترین کارها را انجام داد. حداقل می توان پستی در وبلاگ گذاشت. قدر لحظه ها را باید دانست... زندگی سیب امید است که در آب روان می رقصد...

امیدوارم بتوانم، از کوچکترین زمان ها استفاده کنم.

با احترام

معرفت


 
آموزش وبلاگ نویسی با کمک نرم افزار ورد!
ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ دی ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: وبلاگ نویسی

با سلام

با کمک نر افزار ورد به سادگی می توان به وبلاگ نویسی ادامه داد. کافیست اینجا را کلیک کنید تا persianblog.ir راهنمای شما باشد.

با احترام

معرفت


 
مادر: باران زندگی!
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: ای وای مادرم

با سلام

امروز چهارشنبه، یک روز قبل از اربعین است. قرار است فردا مادر را ببینم. در حال نگاه کردن پست "ای وای مادرم" در وبلاگم هستم، جمله "هیچ گاه مادران فرزندان خود را تنها نمی گذارند"، اشک بر چشمانم جاری ساخت. یاد مادر افتادم.

وقتی مدتی قبل در خدمتش بودم، هنوز هم "در فکر آش و سبزی بیمار خویش بود".

هنوز هم "هر جا شده هویج هم امروز می خرد، بیچاره پیرزن، همه برف است کوچه ها"

و هنوز هم وقتی که خواب می رفتم با وجود بیماری خویش، "دیشب لحاف رد شده بر روی من کشید، لیوان آب از بغل من زد کنار، در نصفه های شب"

یک خواب سهمناک و پریدم بحال تب، نزدیکهای صبح، او باز زیر پای من نشسته بود، آهسته با خدا،

راز و نیاز داشت"

...

با احترام،

معرفت


 
عکسی از سبحان عزیزم!
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ دی ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: سبحان معرفت ، مطالعه کودک

با سلام

بنابر درخواست برخی از دوستانم، عکسی از سبحان عزیزم را در وبلاگم قرار می دهم. سبحان در حال مطالعه!!

 

 


 
نمایشگاه کتاب در دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه سمنان
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ دی ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: نمایشگاه کتاب ، انجمن علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی سمنان

با سلام

به همت انجمن علمی دانشجویان علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه سمنان، نمایشگاه کتابی در سالن اداری دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه سمنان برگزار شده است. روز چهارشنبه از این نمایشگاه بازدیدی داشتم. برگزاری نمایشگاه کتاب برنامه مناسبی است که اگر ادامه دار باشد می تواند فرصت خوبی برای دیدن آثار جدید منتشر شده در حوزه های مختلف باشد. از دانشجویان محترم انجمن علمی دانشجویی علم اطلاعات دانشگاه سمنان تشکر می کنم. امیدوارم این نمایشگاه آغازی باشد برای برگزاری نمایشگاه های کتاب استانی.

با احترام

رحمان معرفت


 
یلدا و خاطراتش!
ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ دی ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: یلدا

با سلام

یلدای امسال خاطرات یلدای پیشین را بیاد آوردیم. گاهی انسان وقتی به گذشته می نگرد خاطرات شیرین و تلخ را به یاد می آورد. امیدوارم وقتی یلدای سال آینده به یلدای امسال فکر می کنم، شادیها و خاطرات شیرین بیشتری به یاد آورم.

با احترم

معرفت


 
یک دنیا سکوت!
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ مهر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

با سلام

خبر خیلی کوتاه بود. یکی از دانشجویانم در عصر روز پنج شنبه بیست و هفتم مهر 91در تماس تلفنی خبر تاسف انگیز درگذشت خانم ماندانا مرتاضی را به من داد. مرتاضی دانشجوی شاداب ورودی 89 رشته علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه سمنان بود. شاداب و با شیطنت های خلاقانه که گاهی مرا نیز به خنده وا می داشت. پایم لرزید و نتوانستم قدم از قدم بردارم. بلافاصله همکارم خانم صابری با صدای حزن انگیزی تماس گرفت و یادم نمی آید که کی و چگونه با ایشان خداحافظی کردم. گوشی تلفن هنوز در دستم بود و من از خود بی خود.

 تمام کلاسهایی که خانم مرتاضی با من داشت در چند دقیقه ای که تا منزل راه بود مانند صفحه تلویزیون در مقابل چشمانم ظاهر شد. شادابی, سادگی و صداقتش همه و همه از یادم گذشت. چه سخت است برای دوستانش و همکلاسی هایش. دوستانی که مدت های مدیدی با او بودند و در شادیها و غم هایش و زندگیش با او زندگی کرده بودند. با هم خندیده و گریسته بودند با هم در کلاس درس گفته بودند و خوانده بودندو ... چقدر غم انگیز خواهد بود برای آنها و برایم یادآوری خاطراتش. امروز در دانشکده روان شناسی دوستان با محبتش مراسم یادبودی گرفتند. یادش را گرامی داشتند. باز هم باهم بودند با هم اشک ریختند اما امروز ماندانا مرتاضی در کنارشان نبود. او آنها را می دید و آنها پرکشیدنش به ملکوت را. گویی که از امروز روزه سکوت گرفته است. یک دنیا سکوت.

به دانشجویانم به همکلاسی های عزیزش که دوری اش را باید صبوری کنند و به همکارانم در گروه و به خانواده محترمش عروج زودهنگامش را تسلیت می گویم.

یادش گرامی باد. خداوند روحش را قرین شادی و محبت خود قرار دهد. آمین!

با احترام

معرفت


 
جایزهٔ ایرج افشار در موضوع کتابداری!
ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ مهر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: ایرج افشار ، جایزه ایرج افشار در کتابداری

با سلام

امروز در سایت لیزنا خبر اختصاص جایزه ایرج افشار در موضوع کتابداری را خواندم. برایم جالب بود. فرزندان استاد ایرج افشار تلاش کرده اند تا با اینکار یاد استاد را همواره زنده نگهدارند. یادش گرامی باد. ایده های خوب، زمینه ساز تحولات بزرگ هستند. چه کسی می توانست حدس بزند که جایزه نوبل اینقدر فراگیر می شود. معتقدم که جایزه استاد ایرج افشار هم جهانی می شود. سالها پیش در خبری خواندم که شعار یونسکو این بود" جهانی بیندیشیم، محلی (یا منطقه ای) عمل کنیم". شعار جالبی بود. می توان منطقه ای (یا محلی) عمل کرد و جهانی دید.

با احترام

معرفت


 
تغییر نام رشته!
ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ مهر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: تغییر نام رشته کتابداری و اطلاع رسانی

با سلام

خبر تغییر نام رشته کتابداری و اطلاع رسانی به علم اطلاعات و دانش شناسی، موجی از اظهار نظرها در این خصوص را فراهم آورده است. قبل از تغییر نام، حرف و حدیث فراوان بود طرفه آنکه بعد از تغییر نام رشته نیز حرف و حدیثهای فراوانی بوجود آمده است. گرچه منتقدینی وجود دارند اما به نظر می رسد، طرفداران نام جدید هم بسیارند و این تغییر نام با استقبال بسیاری همراه بوده است.

با احترام

معرفت


 
بوی ماه مهر با کلاس اولی ها!
ساعت ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ مهر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: بوی ماه مهر

با سلام

وقتی که روز اول مهر از پشت پنجره، خیابان را نگاه می کنی، تکاپوی جالب و احساس برانگیز کودکان را می بینی که تنها یا با هم، دست در دست هم به سمت مدرسه حرکت می کنند. شادی وصف ناپذیری از دیدن این صحنه ها در دل انسان ایجاد می شود. گاهی آرزو می کنیم ای کاش زمان بازگردد و دوباره در کلاس اول، پشت نیمکت ها بنشینیم و مهربانی را بخش کنیم و صدای محبت را بکشیم. پاکن هایمان را بیندازیم و برای نگاه کردن خوراکی های زنگ تفریحمان، به زیر میز برویم. مدادمان را تراش کنیم، روی میز به صورت هارمونیک بزنیم و ترانه های کودکانه زمزمه کنیم.... باز آمد بوی ماه مهر... بوی بازیهای راه مدرسه...

مواظب لباسها و کفش تازه مان باشیم. کیفمان را به دوشمان بیندازیم و دوان دوان یا لی لی کنان از خیابان ها بگذریم. یاد "باز مدرسه اش دیر شد" بیفتیم و به خودمان قول بدهیم فردا زودتر از خواب بیدار شویم. شبها جورابمان را جایی بگذاریم تا صبح دنبالش نگردیم. کتابها و دفترها در کیفمان باشد مبادا آنها را جا بگذاریم. راستی، یادمان باشد که فردا صبح از بوفه مدرسه یک مشت تخمه هم بگیریم تا در زنگ تفریح تخمه بشکنیم و بعدش هم بازی کنیم.

چه زود می گذرد این زمان ناصبور، "گاهی، آهی شعله ای است" و من اکنون آهی در سینه دارم!

صدای بلندگوی مدرسه همجوارمان، رشته افکارم را می گسلد. دست در دست ستایش، می رویم تا سرویس مدرسه اش بیاید. امروز اولین روز، مهر 91 است و ستایشکم قرار است در کلاس اول، پای مهربانی خانم نوری،معلم کلاس اولش، بنشیند. دیشب به دخترکم گفتم: خوش به حالت، حسودی ام می شود که تو می توانی به کلاس اول بروی، ولی من نمی توانم دوباره در کلاس اول بنشینم. خندید. گرچه خیلی شاداب است اما فکر می کنم هنوز تا مدتها درک نکند که چه لحظات نابی را سپری می کند. یاد تیزر تلویزیونی چند سال پیش افتادم که بچه های کلاس اولی در مقابل دوربین می آمدند و می گفتند" من کلاس اولی هستم!! خوشحالم!!  ای کاش من هم یک کلاس اولی بودم...

با احترام

معرفت


 
تغییر نام رشته کتابداری به علم اطلاعات و دانش شناسی!
ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: کتابداری ، تغییر نام رشته کتابداری و اطلاع رسانی ، علم اطلاعات و دانش شناسی

با سلام

با تغییر نام رشته کتابداری و اطلاع رسانی به علم اطلاعات و دانش شناسی، موافقت شد. متن خبر را می توانید در لیزنا مطالعه کنید.

با احترام

معرفت


 
تبریک روز دختر!
ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: روز دختر

با سلام

تولد حضرت معصومه (ع) بهانه مبارکی است که "روز دختر" را به دختران عزیز تبریک بگوییم. به تمام دختران، بویژه دخترکم، ستایش عزیز، و نیز تمام مادران ایران زمین روز دختر را تبریک می گویم. امیدوارم همواره شاداب و با طراوت باشند.

با احترام

معرفت


 
تسلیت برای درگذشت همکاری مهربان
ساعت ٢:٢٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: اسماعیل حبیبی ، سازمان انرژی اتمی ایران ، خبر درگذشت

باسلام و احترام
خبر درگذشت دوست و همکار عزیزمان، جناب آقای دکتر اسماعیل حبیبی، برایم بسیار تکان دهنده وناگهانی بود. مهربانی های ایشان را هیچگاه از یاد نخواهم برد. بنده در سازمان انرژی اتمی ایران با ایشان همکار بودم و از نزدیک با منش زیبا و انسان دوستانه ایشان آشنا بودم و بعد ها نیز که ارتباطم با ایشان، با وجود بعد مسافت همچنان ادامه داشت، از محبت ها و مهربانی های ایشان بی نصیب نبودم. امیدوارم در سایه رحمت الهی روحشان شاد باشد.
این ضایعه را به همسر محترمشان، خانواده گرامیشان، همکارانم در سازمان انرژی اتمی ایران، دانشجویان و جامعه کتابداری و اطلاع رسانی ایران تسلیت عرض می کنم

با احترام
رحمان معرفت


 
آذربایجان عزیز!
ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: زلزله آذربایجان شرقی و اردبیل

با سلام

خبر تاسف انگیز زلزله در آذربایجان بزرگ دل تمام ایرانیان عزیز را بدرد آورد. همبستگی مردم بویژه آذری زبان های مهربان در مواقع سختی و بخصوص در برابر همشهریان خودشان بسیار مثال زدنی و ارزشمند است. امیدوارم که روزهای خوبی در انتظارشان باشد و شاخه های لبخند کودکان این مرز و بوم همواره بر قامت تنومند آذربایجان سایه بیندازد. دیر زیند و پایدار باشند.

با احترام

معرفت


 
اشتباه برخی از اساتید و برخی از هیات های ممیزه دانشگاه ها، از نظر دکتر جعفرمهراد
ساعت ٢:۳٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: دکتر جعفر مهراد ، isi ، isc ، کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان

با سلام

دکتر جعفر مهراد، رئیس محترم مرکز ISC، اخیرا مصاحبه ای انجام داده اند که متن آنرا در وب سایت کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان و نیز  در اینجا می توان مشاهده نمود. خالی از لطف نیست که نگاهی به آن انداخت و با این اشتباه آشنا شد.

با احترام

معرفت


 
طرح کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه سمنان!
ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان ، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه سمنان ، کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان ، طرح کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان

با سلام

اخیرا ایمیلی از یکی از همکارانم، سرکارخانم صابری دریافت کردم که در آن طرح کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان توصیف شده بود. خالی از لطف نیست نگاهی به آن از اینجا بیاندازیم.

با احترام

معرفت


 
کتابداری پل ارتباطی!
ساعت ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: دکتر مجید اسحاقی ، دکتر افشین موسوی چلک ، دانشگاه سمنان ، عادل فردوسی پور

با سلام

به نظر می رسد جمله مشهور عادل فردوسی پور، گزارشگر محبوب ورزشی، قابل استفاده در سایر حوزه ها هم می تواند باشد. ما هم می توانیم بگوییم " چه میکنه این کتابداری". دیروز وقتی با دکتر مجید اسحاقی، یکی از پژوهشگران برجسته کشور و دنیا درحوزه ریاضیات، که عضو هیات علمی دانشگاه سمنان هستند جلسه ای سه ساعته داشتم. پس از اتمام جلسه، دکتر اسحاقی گفتند در دوره دانشجوییشان یکی از دوستانشان در رشته کتابداری و اطلاع رسانی در فردوسی مشهد درس می خواندند که اتفاقا فوتبالیست هم بودند و از قضا عضو تیم ابومسلم هم بودند. کنجکاوی ما اجازه نداد بیشتر صبر کنیم. از آقای دکتر اسحاقی نام دوستشان را جویا شدیم. گفتند: نام کوچک دوستشان، افشین بود. تنها اسمی که به ذهنم خطور کرد، افشین موسوی چلک بود. با یک حساب سر انگشتی، با توجه به اندازه و اندام افشین، باخودم گفتم، دکتر موسوی و فوتبال!!!؟؟ محال به نظر می رسد...

در همین افکار بودم که دکتر اسحاقی نام کامل دوستش را بیاد آورد... افشین موسوی چلک...

وقتی به ایشان از دوستی و ارادت خودم به دکتر افشین موسوی چلک گفتم، بسیار خوشحال شد و تمایل پیدا کرد تا با دکتر موسوی ارتباط برقرار کند.

اتفاق جالبی بود. دو دوست که مدتها از هم بیخبر بودند. به واسطه نیازمندی های حرفه ای یک متخصص به دانش کتابداری و اطلاع رسانی، از هم خبردار شدند. بازهم جمله عادل فردوسی پور به ذهنم آمد" چه میکنه این کتابداری".

با احترام

معرفت


 
در سوگ دکتر خشایار یغمایی!
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: خشایار یغمایی ، استاد دانشگاه سمنان

با سلام

خبر درگذشت دکتر خشایار یغمایی‌ استاد برجسته دانشگاه سمنان موجی از اندوه در بین همکاران دانشگاهی ایجاد کرد. دکتر یغمایی از فرهیختگانی بود که همواره تلاش و کوشش را سرلوحه فعالیت هایش کرده بود. تبسم همیشگی وی حتی در سخت ترین شرایط مثال زدنی بود. وی سالها پیش معاون پژوهشی دانشگاه سمنان بود و در آن سالها بنده از نزدیک با ایشان ارتباط حرفه ای داشتم. در آن سالها که هنوز موج الکترونیکی شدن و اتوماسیون فراگیر نشده بود ایشان از پیشگامان و تشویق کنندگان افراد در استفاده از فناوری ارتباطات و ابزارهای الکترونیکی بود. خدمات ایشان به نابینایان و اختراعات ارزشمندشان همواره نام ایشان را ماندگار خواهد کرد.

خدایش بیامرزد.

با احترام

معرفت


 
همایش ملی کتابداری و اطلاع رسانی, مشکلات و شکلات!
ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: همایش ملی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان

با سلام

مدتی است که به وبلاگم سرنزده ام. خبرهای خوب و اتفاقات مبارکی در طی این مدت روی داده است. متاسفانه فرصت نوشتن نداشته ام. یکی از خبرهای خوب برگزاری موفق  همایش ملی انجمن دانشجویی  کتابداری و اطلاع رسانی سمنان بود. حضور آقای عمرانی و دکتر قاضی زاده و دکتر اصنافی و دکتر اسدی و خانم پاکدامن و سایر همکاران دانشگاه از جمله آقای زمانی و خانم سراج در همایش لحظات علمی شادابی ایجاد کرده بود. کار بچه های انجمن علمی فوق العاده بود. انجمن علمی بستری است برای شکوفایی علمی و اجرایی. به نظر من برخی از دانشجویانی که اکنون با انجمن همکاری می کنند آینده درخشانی خواهند داشت. از آقای ناظری و قره بقلو و ولویی و دوستانشان در ورودی های 90 که با جدیت موضوع همایش را پیگیری می کردند متشکرم. نقش خانم ها در برگزاری همایش نیز بسیار چشمگیر بود. خانم دلیخون و فیضی و سلیمی و داب و سایر دانشجویان عزیزی که مجال نام بردن از آنها نیست شایسته تقدیر و تشکر هستند. دانشجویان پیام نور دامغان که با حوصله تمام در همایش حضور یافتند نیز حرکتشان قابل تقدیر است. بویژه ابتکار عملشان در گرفتن سرویس از دانشگاه آزاد برای حضور در همایش سمنان جالب بود.  از همه شما متشکرم.

امیدوارم پایان همایش امسال شروع خوبی باشد برای همایش سال آینده. گرچه همواره کاستی هایی ممکن است وجود داشته باشد اما باید تلاش کرد بر آنها غلبه کرد. به نظر من توانمندی دانشجویان دانشگاه سمنان بسیار فراتر از مشکلات است. اگر میم مشکلات را برداریم شکلات باقی خواهد ماند. با شیرینی شکلات به نبرد با ناملایمات باید رفت.

از خانم صابری خستگی ناپذیر نیز که به عنوان مشاور انجمن همواره راهنمای دانشجویان بوده اند بسیار متشکرم. بی شک به پشتوانه ایشان بسیاری از مشکلات شما در طی همایش رفع شده است.

 

 


 
مادر، به همین سادگی!
ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: روز زن ، ای وای مادرم

با سلام و احترام

مادر،"بارانی که در لطافت طبعش خلاف نیست"، آیینه تمام نمای عشق است و مهربانی و دوستی.

گاهی که "خیلی زود دیر می شود" و ما آنها را فراموش می کنیم آنها بازهم ما را فراموش نمی کنند. امیدوارم قدر مادرانمان را بدانیم و برای مادرانی که از دنیا رفته اند آرزوی رحمت و شفقت الهی نماییم. هرگاه مادرانی را که از دنیا رفته و درگذشته اند را به یاد می آورم ناخودآگاه یاد شعر "ای وای مادرم" اثر استاد شهریار می افتم.

روز مادر و روز زن مبارک!

با احترام

 


 
"خرس" در دانشگاه سمنان!
ساعت ٧:۳٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: نمایش خرس در دانشگاه سمنان

با سلام و احترام

بالاخره "خرس" در دانشگاه سمنان به نمایش درآمد. روز دوشنبه بعد از همایش ملی گچ فرصتی پیش امد تا از "خرس" در دانشکده مهندسی دیدن نمایم. بسیار جالب و شورانگیز بود. نمایش "خرس" در دانشگاه سمنان مرا یاد "خواستگاری" انداخت که مانند خرس زیبا و جذاب بود. خاطرم هست هنگامی که  خواستگاری در دانشگاه فردوسی مشهد به نمایش درآمد سالن مملو از جمعیت بود. تماشای "خرس" نشاط خاصی برایم فراهم کرد. تئاترهای جالب می توانند زمانهای شادابی برای انسان ایجاد نمایند همراه با تفکر.

با احترام

معرفت


 
اردیبهشت و نمایشگاه کتاب!
ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: نمایشگاه کتاب تهران 1391

با سلام

اردیبهشت هر سال یادآور نمایشگاه کتاب است. نمایشگاهی که برایم بسیار جالب و جذاب است. گاهی ساعت ها در نمایشگاه قدم می زنم و از قدم زدن در فضای لذت بخش نمایشگاه سیر نمی شوم. هرچه به زمان برگزاری نمایشگاه کتاب نزدیک تر می شوم، شوق و اشتیاقم بیشتر می شود. بهار کتاب در راه است.

با احترام

معرفت


 
مرجع شناسی و فرهنگ بومی!
ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: مرجع شناسی و فرهنگ ، زنجان ، آزاده داریی ، گویش سمنانی

با سلام

یادم هست که وقتی درس مرجع شناسی را در دوره کارشناسی می خوانیدم استاد درس مرجع شناسی یعنی استاد مجذوب صفا همواره تاکید می کرد که یکی از نقش های کتابدار مرجع حفظ آثار بومی و ملی است. ایشان همواره تاکید می کردند که کتابداران مرجع باید به جمع آوری آثار و فرهنگ بومی خود اقدام کنند و این کار را در سرلوحه فعالیت های دائمی خود قرار دهند. به عنوان نمونه می گفتند که اصطلاحات و واژه های محلی را می توان در فرهنگنامه ای گردآوری کرد تا از بین رفتن آنها جلوگیری کرد. موضوعی که در خصوص برخی زبان ها و گویش ها و فرهنگ ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. به عنوان مثال گویش سمنانی که گستره و تاریخچه ای کهن دارد متاسفانه به دلیل عدم تکرار و کم اقبالی خانواده های سمنانی به آن به نظر می رسد در معرض خطر باشد. کتابداران مرجع با مشاوره و همفکری با زبان شناسان می توانند در گردآوری و ثبت انواع واژه های محلی در قالب واژه نامه های متنوع اقدام نمایند تا میراث گرانبهای زبان و فرهنگ محلی را به آیندگان تقدیم نمایند. به نظر می رسد این وجه از وظایف و خدمات کتابداران مرجع کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

امروز هنگامی که به موضوع مرجع و نقش کتابداران در ثبت واژگان بومی فکر می کردم یاد شعر جالبی افتادم که در دوران دانشجویی آقای امیر وفائیان هم اتاقی مهربانم نسخه ای از آن را به من داده بودند. شعر در خصوص شهر زنجان بود (امیر اهل زنجان است). شعر مذکور به زبان ترکی و با عنوان"آنا یوردی وطنیم زنگانیما قوربان اولوم" بود.(اگر درست ترجمه کرده باشم مفهومش اینست که : فدای زادگاه مادریم زنجان شوم). شعر مذکور سروده خانم آزاده دارایی است که ظاهرا ساکن لس آنجلس هستند و شعر را به یاد زنجان و خاطرات آن سروده اند. آنهایی که به زبان ترکی آشنایی دارند می توانند شعر را در اینترنت جستجو کنند و از خواندن آن لذت ببرند. گرچه بنده به اصالت شعر به زبان اصلی بسیار معتقدم اما برای دوستانی که با ترکی آشنایی ندارند دیدن و خواندن ترجمه فارسی آن اگر وجود داشته باشد خالی از لطف نیست. بنده خودم ترجمه فارسی از آن ندیدم و اگر خوانندگان وبلاگ حاضر به متن فارسی آن دسترسی داشته باشند خوب است که برایم بفرستند تا در اختیار عزیزان فارسی زبان هم قرار گیرد. دو بیت از شعر مذکور اینست:

آنا یوردو وطنیم زنگانیما قوربان اولوم
شهریمین او یاراشیقلی آدینا قوربان اولوم
...
یئل اسه نده اوجا بوی آغاجلارین اویناماغی
آغ بولودلاردان اوچان دورناسینا قوربان اولوم
...

فکر می کنم که کتابداران در ترویج فرهنگ بومی نقش مهمی دارند و این موضوع کمی کمرنگ شده است.

با احترام

معرفت

 


 
سال نو مبارک: نوروز 1391!
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

با سلام

سال نو مبارک. امروز دومین روز سال 1391 است. سال نو را تبریک می گویم. امیدوارم روزها و هفته های سرشار از مهربانی و تکامل در انتظارمان باشد و همه قفل ها باز شود. در دومین روز سال جدید، آفتاب مهربانی تابنده و پرنشاط است. هوای سمنان امروز بسیار جذاب و بهاری است. از سرمای زمستان خبری نیست و بهار از لابلای درختان خود را نرم نرمک نمایان می کند.

با احترام

معرفت

 


 
تفکر و یادی از خاطرات!
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٤ اسفند ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: عباس صدخروی ، علی قلعه نوی ، دانشگاه فردوسی مشهد ، خاطرات

با سلام

امروز هم یکی از همه روزهای خوب خداست. بسیاری از مواقع ما عادت کرده ایم کارهایمان را بدون تفکر انجام دهیم. اول کار را انجام می دهیم بعد می نشینیم درباره آن فکر می کنیم. بسیاری از مواقع حتی بعد از انجام کار فکر هم نمی کنیم. سعی خواهم کرد کمی بیشتر فکر کنم. اینکه یک ساعت تفکر را برابر با هفتاد سال عبادت دانسته اند، امر گزافی نیست. یادم هست در دوران دانشجویی ام در دانشگاه فردوسی مشهد از مسیر حرکت اتوبوسهای دانشگاه از سردر اصلی تا خوابگاه فجر،گاهی به جای سوار شدن به اتوبوس پیاده می رفتم و تمام مسیر را به تفکر می پرداختم. برگهای درختان که در زیر پایم خش خش می کردند را هنوز به یاد دارم. گاهی برگی از درختی می افتاد و خزان را یادآوری می کرد. گاهی سبزی قبای برگ گلی که در کنار مسیر زندگی می دیدم مزرع سبز فلک را خاطرنشانم می کرد. گاهی با علی قلعه نوی و عباس صدخروی این مسیر را گز می کردیم. این دو نفر، همکلاسی های عزیزم هستند که هر کجا هستند امیدوارم شاداب باشند. گاهی با علی در این مسیر درباره زندگی، جهان، فلسفه و سایر موضوعات صحبت می کردیم. علی قلعه نوی سبزواری بود و نسبت به استاد شهید علی شریعتی، تعصب خاصی داشت. گاهی از صحبت هایش لذت می بردم و تعصبش را می ستودم و گاهی نگرانی هایش نگرانم می کرد. علی قلعه نوی را دیگر هیچ وقت در این ده سال ندیدم. نه خبری و نه اثری... و شاید" هی فلانی زندگی شاید همین باشد"... هر گاه به یاد او می افتم خاطرات دوران شیرینی که زمان بسیار بیشتری برای تفکر داشتم برایم زنده می شود. با عباس عزیز هر از گاهی تلفنی، ایمیلی یا از طریق چت ارتباط دارم. هنوز هم مانند گذشته شیرین است و شیرین سخن. امیدوارم شاداب باشد.

یادمان باشد همیشه در زندگی پرشتابمان زمان هایی را مختص تفکر کنار بگذاریم.

با احترام مجدد

معرفت


 
یک چشم بر هم زدن!
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ دی ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: خاطرات

با سلام

یادم هست وقتی تکلیف های درسی کلاس اول ابتدایی را در همان ماه های اول که به مدرسه رفته بودیم را داشتم می نوشتم زمان به کندی پیش می رفت. دوست داشتم زمان بگذرد و زودتر به کلاس بالاتر بروم. مادرم می گفت: یه چشم به هم بزنی، می روی کلاس بالاتر...

یادم هست وقتی که دوره دبیرستان را می گذراندم، منتظر دانشگاه بودم.. مادرم می گفت: یه چشم به هم بزنی...

وقتی که روزهای اول دوران سربازی، آفتاب در پادگان با رخوت و سستی غروب می کرد و دلتنگی هایم را بیشتر، هم گروهانیم می گفت: یه چشم به هم بزنی سربازی تمام می شود...

وقتی روزهای اول ترم اول دانشگاه به روزهای آخر و دانش آموختگی فکر می کردم، همکلاسی ام عباس می گفت: رفیق! یه چشم به هم بزنی...

دوره کارشناسی ارشد هم یک چشم بر هم زدیم و به پایان رسید..

اکنون به این تجربه ارزشمند دست یافته ام که با چشم بر هم زدنی زمان می گذرد... آنچه می ماند دوستی است و رفاقت... همه چیز خاطره می شود. همه دلتنگی ها، ناراحتی ها، خوبی ها و خوشی ها... آنچه باقی می ماند خاطره است. باید سعی کنیم در خاطراتمان کاغذهای رنگی و شاد بیشتری داشته باشیم تا وقتی به گذشته می نگریم شادابیمان بیشتر شود.

با احترام

معرفت


 
تا بهار!
ساعت ۳:٠۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ دی ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: بهار ، امتحان

با سلام

سردی هوا این روزها غوغا می کند... آب شدن آرام آرام برف ها در دامنه کوه ها خبر از آمدن بهار دارد... گرچه به قول اخوان ثالث: "هوا را تیره می دارد ولی هرگز نمی بارد...".

از پشت دیوار سنگین آمفی تئاتر که کمی گرمتر از فضای بیرون است به دوردست خیره می شوم... هاهی می کشم ... هاه..... بخار دهانم گرمایی به دستانم می بخشد...با خود می گویم ای کاش برفها زودتر آب شوند و بهار بیاید... در همین فکرم که دلم ناگهان برای آنهایی که خوابند می سوزد... درختان، خرس ها، مارها و تمام جاندارانی که زمستان خواب هستند گناه دارند، زودتر از همیشه از خواب زمستانی بیدار شوند... از طرف دیگر دلمان برای سبزی طبیعت تنگ شده است... باید صبر کرد و امیدوار بود... تا بهار راهی نمانده است.... بهار در راه است و من عاشق بهارم با آن باران هایش....

شنبه / هفدهم آذرماه یکهزار و سیصد و نود، ساعت دو و نیم، جلسه امتحان اداره کتابخانه، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه سمنان.

با احترام

معرفت


 
کاریکلماتور!
ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ دی ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: کاریکلماتور

با سلام

امروز هنگامی که به نوشته های پیشین نگاه می کردم برخی کاریکلماتور های جالب را مرور می کردم. کاریکلماتورها در واقع نوشته‌های کوتاه (اغلب تک خطی) هستند که ظرافت و دیدی شاعرانه و طنزآمیز دارند. زمانی که سالهای دوران ابتدایی را می گذرانم در  مجله گل آقا و یا روزنامه های متعدد تعداد قابل توجهی از این کاریکلماتور ها را می خواندم و اغلب از آنهایی که بیشتر لذت می بردم یادداشتی بر می داشتم. این کاریکلماتور ها اغلب محصول اندیشه آقای پرویز شاپور بود. برخی از آنها عبارتند از:

 • وقتی ابرها می گریند نباتات می خندند.
 • گل قالی در دست دخترک قالیباف می روید.
 • برای اینکه پشه‌ها کاملاً ناامید نشوند، دستم را از پشه‌بند بیرون می‌گذارم.
 • اگر بخواهم پرنده را محبوس کنم، قفسی به بزرگی آسمان می‌سازم.
 • دلم به حال ماهی‌ها می‌سوزد چون هیچ کس اشکشان را نمی‌فهمد.
 • گربه بیش از دیگران در فکر آزادی پرندهٔ محبوس است.
 • به یاد ندارم نابینایی به من تنه زده باشد.
 • هر درخت پیر، صندلی جوانی می‌تواند باشد.
 • به عقیده گیوتین، سر آدم زیادی است.
 • غم، کلکسیون خنده‌ام را به سرقت برد.
 • بلبل مرتاض، روی گل خاردار می‌نشیند!
 • قطرهٔ باران، اقیانوس کوچکی است.
 • قلبم پرجمعیت‌ترین شهر دنیاست.
 • به نگاهم خوش آمدی
 • گاهی آهی شعله ای است.

و به قول آقای مهران مدیری: و دیگر هیچ!

گاهی خواندن عبارت ها و جمله های کاریکلماتوری می تواند موجب انبساط خاطر شود.

با احترام

معرفت

 


 
دیدار با دکتر مهری پریرخ و به بهانه همایش ملی تولید علم!
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ دی ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: همایش پژوهش و تولید علم در حوزه پزشکی ، بابل ، دکتر مهری پریرخ ، گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان

با سلام

سومین همایش ملی پژوهش و تولید علم در حوزه پزشکی در اول دیماه 1390 در شهر بابل برگزار شد. فرصت حضور در این همایش برایم فراهم شد. گرمای حضور اساتید بزرگواری همچون دکتر مهری پریرخ و جناب اقای دکتر نوروزی و سایر همکاران، سرمای موجود در آغازین دقایق برگزاری همایش را تحت پوشش قرار داد. استاد پریرخ را مثل همیشه شاداب، پر انرژی و خستگی ناپذیر دیدم. به عنوان سخنران مدعو به موضوع کتابخانه های دانشگاه و علم سنجی پرداختند. دکتر پریرخ، مانند همیشه،ایده برانگیز و سرشار از انرژی مثبت بودند. از سخنرانی ایشان بسیار لذت بردم. قبل از این همایش، اخرین باری که ایشان را ملاقات کرده بودم همایش ملی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حوزه مدیریت اطلاعات سلامت بود.

درحین سخنرانی ایشان نکاتی به ذهنم رسید. به نظر می رسد باید تلاش کنم ایده های برگرفته از سخنرانی ایشان را تا رسیدن به نتیجه ادامه دهم.

 پس ازسخنرانی خانم دکتر پریرخ، آقای دکتر نوروزی به سخنرانی پرداختند. دکتر پریرخ با معرفی دکتر نوروزی چاکلی به عنوان پژوهشگر برتر جوان در حوزه علوم انسانی در سال 90 پرداختند. ایشان هم بعد از اظهار لطف و ارادت به خانم دکتر پریرخ، از شیطنت های دانشجویی در کلاسهای درس خانم دکتر در دوران دانشجویی سخن گفتند. موضوعی که بنده را هم یاد آنروزها و کلاسهای درس شیرین و ایده پرداز سرکار خانم دکتر پریرخ انداخت. اکنون که سالها از آن کلاسهای جذاب می گذرد، اعتراف می کنم که گاهی اندک شیطنت های دانشجویی بنده و سایر همکلاسی هایم همواره با صبوری وصف ناپذیری از سوی خانم دکتر پریرخ مواجهه می شد و ایشان با سعه صدر و صبوری غیرقابل وصفی با دانشجویان خود برخورد می کردند. گاهی برخی اساتید در کنار دروس تخصصی درسهای مهم و با ارزشی به انسان می آموزند که همچون سواد اطلاعاتی، مادام العمر است. صبوری، درسی از درسهایی است که بنده از دکتر پریرخ آموختم. امیدوارم همواره شاداب باشند.

پس از استراحت کوتاه در میانه همایش، در بخشی که پوسترهای پذیرفته شده در همایش نصب شده بود، فرصتی دست داد تا با استاد پریرخ هم صحبت شوم. به عنوان یک شاگرد به پاس تمام آنچه از ایشان آموخته ام، از ایشان تشکر و قدردانی نمودم. فرصتی پیش آمد تا در خصوص گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان و برخی موضوعات مطرح در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی در سطح کشور با هم صحبت کنیم. پیشنهادهای خوبی از سوی ایشان مطرح شد. مثل همیشه.

در ادامه به سالن برگزاری همایش بازگشتم. برخی از مقالات ارائه شده در همایش از کیفیت بالایی برخوردار بوند. وقتی با دکتر افشین موسوی چلک هم صحبت شدم به ایشان و همکارانشان در استان مازندران بویژه شهر بابل تبریک گفتم. همایش بابل به نظرم می رسد همایشی ملی در حد و اندازه های همایش بین المللی کول نت می باشد. گرچه کول نت بین المللی است اما به نظر می رسد همایش بابل می تواند در سطح ملی با همایش کول نت برابری نماید. البته به نظر می رسد باید در برخی حوزه ها تقویت شود.

با اتمام سخنرانی ها به سمت سمنان حرکت کردم. در طی مسیر بازگشت از زیباییهای طبیعت لذت بردم. سفیدی برف، سبزی درختان را پوشانده بود. برخی شاخه ها سرشان را از زیر برف بیرون آورده و تمنای دیدگان عابران را داشتند. راستی که جهان چه زیباست...

با احترم

معرفت


 
استاد کتابداری و اطلاع رسانی به عنوان پژوهشگر برتر کشور در دوازدهمین جشنوارة پژو
ساعت ٦:۳٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

با سلام

جناب آقای دکتر «عبدالرضا نوروزی چاکلی»، عضو محترم گروه علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی و علم‌سنجیِ دانشگاه شاهد، بر اساس رأی کمیتة داوران علمیِ دوازدهمین جشنوارة پژوهشگران و فناوران برتر کشور که توسط وزارت علوم ارائه شده است، در زیرگروه «علوم انسانی و اجتماعی» به عنوان پژوهشگر برتر کشور شناخته شده‌اند.

انتخاب ایشان را به عنوان پژوهشگر برتر علوم انسانی و اجتماعی ضمن تبریک به ایشان به جامعه کتابداری و اطلاع رسانی ایران تبریک می گویم. امیدوارم شاهد پیشرفت ها و افتخارات بیشتر از کتابداران و اطلاع رسانان ایران عزیز باشیم.

با احترام

معرفت


 
افتخارات کسب شده توسط دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان
ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

آخرین اخبار از برگزاری جشنواره حرکت حاکی از آنست که تعداد قابل توجهی از دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان در این جشنواره موفق به کسب عناوین برتر و تحسین برانگیز شده اند. برخی از این عناوین عبارتند از:

1.  اهدا تندیس طلایی و لوح یادبود توسط مقام عالی وزارت علوم به انجمن علمی دانشجویی کتابداری دانشگاه سمنان به عنوان انجمن قابل تقدیر در زمینه پژوهش در علوم انسانی

2. اهدا لوح یادبود از طرف معاونت علمی و پژوهشی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به انجمن علمی دانشجویی کتابداری دانشگاه سمنان

3. اهدا لوح یادبود از طرف معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به آقای وحید قره بقلو دانشجوی دانشگاه سمنان به عنوان برگزیده در پژوهش


4. اهدا لوح یادبود از طرف معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به خانم کبری امیر حسینی دانشجوی دانشگاه سمنان به عنوان برگزیده در پژوهش


5.  اهدا لوح یادبود از طرف معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به خانم عاطفه کلاوه دانشجوی دانشگاه سمنان به عنوان برگزیده در پژوهش


6. اهدا لوح یادبود از طرف معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به خانم سحر فیضی دانشجوی دانشگاه سمنان به عنوان برگزیده در پژوهش


7.  اهدا لوح یادبود از طرف معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به خانم سپیده برجی دانشجوی دانشگاه سمنان به عنوان برگزیده در پژوهش


8. اهدا لوح یادبود از طرف معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به خانم سهیلا گنج خانلو دانشجوی دانشگاه سمنان به عنوان برگزیده در پژوهش


9.  اهدا لوح یادبود از طرف معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به خانم معصومه زودرنج دانشجوی دانشگاه سمنان به عنوان برگزیده در پژوهش


10. اهدا لوح یادبود از طرف معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به خانم لیلا کریمی دانشجوی دانشگاه سمنان به عنوان برگزیده در پژوهش


11.  اهدا لوح یادبود از طرف معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به خانم محبوبه محسنا تبار دانشجوی دانشگاه سمنان به عنوان برگزیده در پژوهش

12.  اهدا لوح یادبود از طرف معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به خانم مهری اسمائیل خان طلایی دانشجوی دانشگاه سمنان به عنوان برگزیده در پژوهش


13.  اهدا لوح یادبود از طرف معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به خانم رقیه علیزاده دانشجوی دانشگاه سمنان به عنوان برگزیده در پژوهش

ضمن تبریک مجدد به این عزیزان از تلاش اساتید گروه کتابداری و اطلاع رسانی بویژه سرکار خانم صابری و استاد کشاورز به دلیل حمایت های معنوی از دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان سپاسگزارم.

با احترام

رحمان معرفت

مدیر گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان


 
اشک ها و لبخندها: مراسم دانش آموختگی دانشجویان کتابداری ورودی 87 دانشگاه سمنان
ساعت ٧:٠٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: گروه کتابداری سمنان ، دانشجویان کتابداری ورودی 87 سمنان ، دانشجویان کتابداری سمنان

با سلام و احترام

روز چهارشنبه، دوم آذر 1390، دانشجویان ورودی 87 کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان با اشک ها و لبخندهای خود مراسم دانش آموختگی خود را جشن گرفتند. گرچه مراسم زودهنگام بود اما به قول خودشان "چقدر زود دیر" می شود و به قول اخوان ثالث " هی فلانی، زندگی شاید همین باشد...". خانوده هایشان نیز آمدند و در لذت و شادابی عزیزانشان در دانش آموختگی و بالندگی شریک شدند. دوران دانشجویی دوران دوستیهای پایدار و ماندگار است و در عین حال دوران دوندگی های مداوم، سرویس های دانشجویی، خوابگاه های دوست داشتنی، دورهم چایی خوردن ها، صحبت کردن و صحبت کردن تا صبح ها، نگرانی های زودگذر، خنده ها، اشک ها و لبخندها، بیدارماندن های تاصبح، چالشها، "غیبت ها"، بایدها ونبایدها و ... است.

در دوران دانشجویی، گاهی تحت تاثیر حوادث روزگار ممکن است اندکی دلمان از هم بگیرد و ناراحت شویم اما دلمان باید خیلی بزرگ باشد. قرار است که ما دانشجویان امروز، همکاران حرفه ای آینده شویم و وقتی قرار است چند سال دیگر به گذشته برگردیم یاد ایام نماییم و از خوشی های آن روزگار برای هم و برای فرزندانمان، شوهر یا همسر خود تعریف کنیم، پس چه خوب است که قدر امروز را بدانیم،بخشنده باشیم و دلمان را به روی خوبی ها و محبت باز کنیم.

دیروز وقتی که در پایان مراسم، دانشجویان عزیز با خانواده هایشان عکس می گرفتند، مرا یاد جشن دانش آموختگی دوران کارشناسی خودمان انداخت و حال و هوای آن دوره را برایم زنده کرد. اشک ها و لبخندهای دیروز (1378 در دانشگاه فردوسی مشهد) را امروز (1390) در دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه سمنان دیدم و شادابی ام و امیدم به تلاش بیشتر برای خدمت و پرورش دانشجویان توانمندی که بتوانند سهمی شایسته در ساختن و بالندگی ایران عزیز داشته باشند، افزایش یافت. به قول خودم، "زندگی سیب امید است که در آب روان می رقصد...".

از همکاران عزیز در گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان، فرزانه ارجمند، جناب آقای حمید کشاورز، فرهیخته گرامی، سرکارخانم مریم صابری، و نیز از اساتیدی که در طی این چند سال گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان را مرهون لطف خویش قرار داده و با نهایت صداقت در پرورش دانشجویان توانمند به یاری گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان شتافتند، بسیار متشکرم. تلاشهای سرکارخانم پاکدامن نائینی و اقای دکتر اصنافی و استاد گرانقدر آقای دکتر قاضی زاده را به یاد دارم و از اینکه مدتی در خدمتشان بودیم بسیار احساس شعف می کنم. خوشحالم که توانستیم در این مدت کوتاه از توانمندی اساتیدی بهره مند شویم که بسیار جوان، فکور، با دانش، با انگیزه و مهربان بودند. مرهون لطف همه آنها بوده و خواهم بود.

دیروز مراسم جشن دانش آموختگی دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی ورودی 87 به عنوان اولین گروه دانشجویان ورودی کتابداری دانشگاه سمنان، به نحو احسن برگزار شد که این زیباییها نیز به نظر می رسد از توانمندی بالای دانشجویان کتابداری نشأت می گیرد. گرچه به پایان آمداین دفتر، حکایت همچنان باقیست. در سه روز گذشته، سلامتی ام اندکی دستخوش تغییر شد و بیماری خفیفی که شامل سردرد مزمن بود گریبانم را گرفت. تب و بیقراری عجیبی داشتم. تلاش کردم در این جشن شرکت کنم در عین حال از کاستی های احتمالی نیز عذرخواهی می کنم. برای دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان بویژه دانش آموختگان ورودی 87 نیز آرزوی موفقیت و شادابی و شادکامی دارم.

با احترام مجدد

رحمان معرفت

 

 


 
موفقیتی از اساتید گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان!
ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

مقاله آقای کشاورز، عضو هیات علمی گروه کتابداری دانشگاه سمنان در میان برترین مقاله های نخستین همایش ملی مبانی نظری و فلسفه کتابداری و اطلاع رسانی در کتابخانه ملی بود. این موفقیت را به ایشان، خانواده محترمشان و همکاران گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان تبریک می گویم. امیدوارم همواره شاداب باشند.

با احترام

معرفت


 
جا برای همه هست و تلاش از بهر همه!
ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: موفقیت های کتابداران

با سلام

امروز خبر موفقیت یک کتابدار ایرانی در اخذ جایزه گوگل را در لیزنا خواندم. نگاهی به موفقیت های چندساله اخیر کتابداران و کارشناسان اطلاع رسانی، نشان از روند رو به رشد چهره ملی و بین المللی کتابداری و اطلاع رسانی ایران عزیز دارد. برای شناخت بیشتر جامعه، باید تلاش کرد. تلاش در همه جا و همه مکان ها. به نظر می رسد هرچقدر بر روی موفقیت های کتابداران ایرانی در عرصه ملی و بین المللی تبلیغ کنیم بر استحکام موقعیت اجتماعی آن بیش از پیش افزوده ایم. اطلاع رسانی و تبلیغ موفقیت ها، امری است که به نظر می رسد وظیفه دانشجویان کتابداری،اعضای هیات علمی و تمام کتابداران است.مادامی که اطلاع رسانی مناسبی در خصوص محتوا و عمق رشته کتابداری و اطلاع رسانی نداشته باشیم، انتظار پذیرش و همگامی جامعه با کتابداران به سادگی امکانپذیر نخواهد بود. اشاعه اخبار موفقیت های کتابداران ایرانی می تواند زمینه مناسبی برای اطلاع رسانی و تبلیغ بیشتر در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی فراهم آورد. موفقیت خانم مریم ذاکر حمیدی را به ایشان و جامعه کتابداران ایرانی تبریک می گویم.

با احترام

معرفت


 
وقتی دل سودایی می رفت به بستانها...
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

با سلام

وقتی دل سودایی می رفت به بستانها، بی خویشتنم کردی بوی گل و ریحانها

با تماشای سریال تلویزیونی "وضعیت سفید" انسان یاد دوران نه چندان قدیم می افتد. زمانی که ساعتهای مدید خاموشی و قطع برق را با نوازشهای مادرانه و خاطرات شیرین پدر و شیطنت های کودکانه برادران و خواهران کوچکمان بسر می بردیم. روزهای تکرار نشدنی با خاطرات تکرار نشدنی! گاهی نگاهی به گذشته می تواند شیرینی آن خاطرات را دوباره به یادمان آورد. چند روز پیش که ظاهرا به دلایل شرایط جوی برق منزلمان به مدت کمتر از یکساعت قطع شد، شمعکی روشن کردم و در روشنایی محدود آن یاد ایام کردیم. یادش بخیر...

با احترام

معرفت


 
سمنان شهر کتاب یا شهر بانکی!
ساعت ٩:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: شهر سمنان ، کتابفروشی در سمنان

با سلام

روزنامه پیام استان سمنان شنبه بیست و یکم آبان در صفحه هشت مطلبی با عنوان "کمبود شدید کتابفروشی" منتشر کرده است که به نظر می رسد نگاهی به آن خالی از لطف نباشد. نویسنده تلاش کرده است با توصیف مشکلات دانشجویان و کتابخوانها به موضوع کمبود شدید کتابفروشی در سمنان اشاره ای نماید. این موضوعی بود که چندی پیش در یکی از کلاسهای درسی به آن پرداخته بودیم و به نظر می رسد نکته ای است که بسیار حائز اهمیت است. با نگاهی به پیرامون خود در شهر سمنان انواع موسسه های مالی و اعتباری و بانک ها متنوع را شاهدیم اما متاسفانه تعداد کتابفروشی های موجود در شهر بسیار اندک است. از سوی دیگر جالب است که سمنان به عنوان شهر دانشگاهی پذیرای خیل عظیم دانشجویان است. در حالی که موضوع کمبود کتابفروشان به عنوان یک چالش برای کتابخوانان این شهر مطرح است که به نظر می رسد مسئولین فرهنگی با اندیشیدن تمهیداتی باید به این موضوع توجه بیشتری نمایند. گرچه همه ساله نمایشگاه های کتاب در این شهر سرشار از دانشجو برگزار می گردد اما به نظر میرسد این نمایشگاه ها عطش دانشجویان و کتابخوانان را برای خواندن کتاب های مناسب سیراب نکند.

با احترام

معرفت


 
خوشا سرودنها و آفتابی ها!
ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

با سلام

شعر "ریشه در خاک" از فریدون مشیری، از آن شعرهای جالبی است که گاهی می شود آنرا با خود زمزمه کرد:

... من اینجا ریشه در خاکم 
من اینجا عاشق این خاک، اگر آلوده یا پاکم 
من اینجا تا نفس باقیست می مانم 
من از اینجا چه می خواهم،نمی دانم...

یادم می آید که  گاهی با دوستی، که دستی در شعر داشت، داستان این شعر را زمزمه می کردیم. به قول استاد شفیعی کدکنی، "خوشا سرودنها و آفتابی ها" در سرود ستاره:

ستاره می گوید
 دلم نمی خواهد غریبه ای باشم
میان آبی ها
ستاره می گوید
دلم نمی خواهد صدا کنم اما هجای آوازم
به شب
درآمیزد کنار تنهایی
 و بی خطابی ها
ستاره می گوید
تنم درین آبی
دگر نمی گنجد، کجاست آلاله
که لحظه ای امشب ردای سرخش را به عاریت گیرم
رها کنم خود را
 ازین سحابی ها،
 ستاره می گوید
دلم ازین بالا گرفته می خواهم بیایم آن پایین
 کزین کبودینه، ملول و
دلگیرم خوشا سرودن ها و آفتابی ها!


با احترام

معرفت 
فرصت مطالعاتی!
ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

چندی است که آقای دکتر بیگدلی برای فرصت مطالعاتی در انگلستان بسر می برند. ایشان به مدت یکسال در این فرصت مطالعاتی خواهند بود. برای ایشان و خانواده شان آرزوی توفیق دارم و امیدوارم که بتوانند از این فرصت حداکثر استفاده را ببرند و موفق باشند.

با احترام

معرفت


 
رشته کتابداری و اطلاع رسانی: تاملی بر عنوان رشته!
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان تلاش نموده است تا نشستی صمیمی با حضور دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی و دو نفر از دانشجویان دکترای این رشته در ایران و هند برگزار نماید. عنوان این نشست، کتابداری واطلاع رسانی در گذر زمان و موضوع آن بررسی چالشها وچشم اندازهای مرتبط با عنوان رشته است.  این نشست در مورخه دوشنبه 11/7/90 از ساعت 10 الی 12 در آمفی تئاتر دانشکده روان شناسی وعلوم تربیتی دانشگاه سمنان برگزار می گردد . سخنرانان این برنامه آقای حسن مقدس زاده از دانشجویان دکتری دانشگاه میسور هندوستان وآقای مومنی یمنی فیروز می باشند. این برنامه به همت گروه کتابداری وانجمن علمی دانشجوئی دانشگاه سمنان برای دانشجویان کتابداری واطلاع رسانی وکارکنان محترم کتابخانه ها ومراکز اطلاع رسانی تدارک دیده شد

با احترام

معرفت


 
کول نت از راه دور!
ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: کول نت 2011

با سلام

گرچه مجموعه تلاش های بنده و  همکاران برای ارسال مقاله به کول نت نهایتا بی نتیجه ماند، با زحمتی که خانم پاکدامن کشیدند به صورت الکترونیکی و از راه دور موفق به حضور مجازی در همایش شدیم و از برخی از سخنرانی ها بهره مند شدیم. مقاله آقای دکتر نقشینه، مقاله اقای فرشید دانش و آقای زوارقی همچنین مقالات خانم ها پاکدامن نائینی و خانم جولایی را به صورت مستقیم و از راه دور مشاهده کردیم. لذت بردیم. برخی از مقالات شرکت کنندگان خارجی بویژه هندی ها را هم دیدم. به نظرم می رسد مقالات دانشجویان و شرکت کنندگان ایرانی در همایش از سطح و کیفیت خوب و بالایی برخوردار است. تصویر زیر، ارائه مقاله توسط اقای فرشید دانش، دانشجوی دکترای کتابداری دانشگاه فردوسی مشهد، می باشد.

 

از خانم پاکدامن و آقای دکتر اصنافی به خاطر تلاش برای سهیم کردن بنده در مشاهده آنلاین همایش متشکرم.

با احترام

معرفت


 
← صفحه بعد صفحه قبل →