معرفت بلاگ

یادداشت ها و دلمشغولیها و مسائل مرتبط با موضوعات حرفه ای

موفقیتی از اساتید گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان!
ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

مقاله آقای کشاورز، عضو هیات علمی گروه کتابداری دانشگاه سمنان در میان برترین مقاله های نخستین همایش ملی مبانی نظری و فلسفه کتابداری و اطلاع رسانی در کتابخانه ملی بود. این موفقیت را به ایشان، خانواده محترمشان و همکاران گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان تبریک می گویم. امیدوارم همواره شاداب باشند.

با احترام

معرفت


 
جا برای همه هست و تلاش از بهر همه!
ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: موفقیت های کتابداران

با سلام

امروز خبر موفقیت یک کتابدار ایرانی در اخذ جایزه گوگل را در لیزنا خواندم. نگاهی به موفقیت های چندساله اخیر کتابداران و کارشناسان اطلاع رسانی، نشان از روند رو به رشد چهره ملی و بین المللی کتابداری و اطلاع رسانی ایران عزیز دارد. برای شناخت بیشتر جامعه، باید تلاش کرد. تلاش در همه جا و همه مکان ها. به نظر می رسد هرچقدر بر روی موفقیت های کتابداران ایرانی در عرصه ملی و بین المللی تبلیغ کنیم بر استحکام موقعیت اجتماعی آن بیش از پیش افزوده ایم. اطلاع رسانی و تبلیغ موفقیت ها، امری است که به نظر می رسد وظیفه دانشجویان کتابداری،اعضای هیات علمی و تمام کتابداران است.مادامی که اطلاع رسانی مناسبی در خصوص محتوا و عمق رشته کتابداری و اطلاع رسانی نداشته باشیم، انتظار پذیرش و همگامی جامعه با کتابداران به سادگی امکانپذیر نخواهد بود. اشاعه اخبار موفقیت های کتابداران ایرانی می تواند زمینه مناسبی برای اطلاع رسانی و تبلیغ بیشتر در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی فراهم آورد. موفقیت خانم مریم ذاکر حمیدی را به ایشان و جامعه کتابداران ایرانی تبریک می گویم.

با احترام

معرفت


 
وقتی دل سودایی می رفت به بستانها...
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

با سلام

وقتی دل سودایی می رفت به بستانها، بی خویشتنم کردی بوی گل و ریحانها

با تماشای سریال تلویزیونی "وضعیت سفید" انسان یاد دوران نه چندان قدیم می افتد. زمانی که ساعتهای مدید خاموشی و قطع برق را با نوازشهای مادرانه و خاطرات شیرین پدر و شیطنت های کودکانه برادران و خواهران کوچکمان بسر می بردیم. روزهای تکرار نشدنی با خاطرات تکرار نشدنی! گاهی نگاهی به گذشته می تواند شیرینی آن خاطرات را دوباره به یادمان آورد. چند روز پیش که ظاهرا به دلایل شرایط جوی برق منزلمان به مدت کمتر از یکساعت قطع شد، شمعکی روشن کردم و در روشنایی محدود آن یاد ایام کردیم. یادش بخیر...

با احترام

معرفت


 
سمنان شهر کتاب یا شهر بانکی!
ساعت ٩:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: شهر سمنان ، کتابفروشی در سمنان

با سلام

روزنامه پیام استان سمنان شنبه بیست و یکم آبان در صفحه هشت مطلبی با عنوان "کمبود شدید کتابفروشی" منتشر کرده است که به نظر می رسد نگاهی به آن خالی از لطف نباشد. نویسنده تلاش کرده است با توصیف مشکلات دانشجویان و کتابخوانها به موضوع کمبود شدید کتابفروشی در سمنان اشاره ای نماید. این موضوعی بود که چندی پیش در یکی از کلاسهای درسی به آن پرداخته بودیم و به نظر می رسد نکته ای است که بسیار حائز اهمیت است. با نگاهی به پیرامون خود در شهر سمنان انواع موسسه های مالی و اعتباری و بانک ها متنوع را شاهدیم اما متاسفانه تعداد کتابفروشی های موجود در شهر بسیار اندک است. از سوی دیگر جالب است که سمنان به عنوان شهر دانشگاهی پذیرای خیل عظیم دانشجویان است. در حالی که موضوع کمبود کتابفروشان به عنوان یک چالش برای کتابخوانان این شهر مطرح است که به نظر می رسد مسئولین فرهنگی با اندیشیدن تمهیداتی باید به این موضوع توجه بیشتری نمایند. گرچه همه ساله نمایشگاه های کتاب در این شهر سرشار از دانشجو برگزار می گردد اما به نظر میرسد این نمایشگاه ها عطش دانشجویان و کتابخوانان را برای خواندن کتاب های مناسب سیراب نکند.

با احترام

معرفت