معرفت بلاگ

یادداشت ها و دلمشغولیها و مسائل مرتبط با موضوعات حرفه ای

کتابداران نمونه دانشگاه سمنان معرفی شدند
ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: کتابدار نمونه در دانشگاه سمنان

با سلام و احترام

در مراسمی که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در فرهنگسرای کومش سمنان با حضور مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان و جمع کثیری از کتابداران کتابخانه های عمومی، مدارس و دانشگاهی تشکیل شد، سه کتابدار از دانشگاه سمنان به عنوان کتابداران برتر و نمونه انتخاب و معرفی شدند.

خانم گوهر طحان، خانم لاسجردی و آقای حمیدی عارف سه کتابدار نمونه دانشگاه سمنان هستند که در این مراسم از آنان تقدیر به عمل آمد. برخوردهای خوب و مناسب این عزیزان به ویژه سرکار خانم طحان و راهنمایی مناسب آنها و استقبال خوب از دانشجویان عزیز شاخص های مهمی هستند که به نظر می رسد در انتخاب کتابدار نمونه می توان از آن بهره برد.

این موفقیت مهم را به آنها را تبریک می گوییم و امیدواریم در سالهای آینده کتابداران ارجمند بیشتری از دانشگاه سمنان را در فهرست کتابداران موفق کشور ببینیم.

با احترام

معرفت


 
یک چهره ماندگار در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی
ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: چهره ماندگار کتابداری

با سلام و احترام

انتخاب شایسته جناب آقای دکتر جعفر مهراد، استاد کتابداری دانشگاه شیراز، به عنوان چهره ماندگار در حوزه کتابداری در سال ١٣٨٩، مایه مباهات کتابداران کشور گردید. دکتر جعفر مهراد شخصیتی ممتاز و بسیار فعال در حوزه کتابداری هستند. موفقیت ایشان را خانواده محترمشان و جامعه کتابداری ایران تبریک می گویم.

معرفت


 
برگزاری نمایشگاه کتاب تخصصی در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی
ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: نمایشگاه کتاب سمنان

با سلام و احترام

دانشجویان انجمن علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان، نمایشگاه کتابی برگزار کرده اند که حاوی جدیدترین عناوین منتشر شده در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی است. عناوین برخی کتابهای تخصصی جالب توجه بودند. کتاب جالبی هم درحوزه طنز کتابداری دیدیم که از خلاقیت های کتابدارانه حکایت داشت. بی شک خواندنش ارزش دارد. این نمایشگاه قرار است مجددا در بازه زمانی دیگری همراه با کتابهای حوزه روان شناسی و روان شناسی کودکان استثنایی در محل دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه سمنان برگزار شود. امیدواریم دوستان انجمن موفق به برگزاری نمایشگاه مذکور شوند. ما منتظر خواهیم ماند.

با احترام

معرفت


 
بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوانی در دانشکده روان شناسی سمنان!
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: مراسم هفته کتاب و کتابخوانی

با سلام و احترام

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، روز گذشته (89/8/23) در آمفی تئاتر دانشکده روان شناسی دانشگاه سمنان، مراسمی برگزار شد و دانشجویان فعال انجمن علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی تلاش چند هفته ای خود را به نمایش گذاشتند.

برگزاری مراسمی از این دست تنها با همکاری گروهی افراد امکان پذیر است. پیش از برگزاری مراسم، گاها ممکن است مسائل و مشکلاتی (به لحاظ بودجه، امکانات یا  سایر نیازها) بوجود آید، ناهماهنگی هایی اتفاق بیفتد، برخی کارهای مهم و ضروری فراموش شود، و ... اما به محض پایان یافتن مراسم، بسیاری از کاستی ها به فراموشی سپرده می شوند و آنچه باقی می ماند، مراسمی زیبا، به یادمانی و سرشار از لحظات شیرین و خوش است. به نوبه خود از تلاش تمامی دانشجویان انجمن کتابداری دانشجویی دانشگاه سمنان و نیز سایر دانشجویانی که بی یاری آنها به نظر می رسد برگزاری مراسم به سادگی امکان پذیر نبود، تشکر می کنم.

امیدوارم مراسمی از این دست، همچنان ادامه داشته باشد. یادمان باشد هیچ تلاشی بی ثمر نخواهد نماند.

با احترام

معرفت

 

 


 
باز باران با ترانه!
ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: پاییز در سمنان

با سلام و احترام

قطرات زیبای باران به آرامی بر گونه های انسان می نشینند.‌ دوست داری همیشه زیر باران باشی. زیر باران قدم بزنی و هر از گاهی سرت را به سوی آسمان بلند کنی و قطرات دوست داشتنی باران را یواشکی مزه مزه کنی. به یاد دوران شیرین کودکی ات می افتی. زمانی که دست در دست پسرکان شیرین زبان همراه با دخترکان نازک خیال، شعر کودکانه می خواندی.... بارون می آد شرشر پشت خونه هاجر و ....،و کمی بزرگتر می شوی و دوباره می خوانی: باز باران با ترانه با گهرهای فراوان، می خورد بر بام خانه، یادم آید روز باران گردش یک روز....

اینجا هوا بارانی است. برگهای زرد و نیمه سبز درختی که باران، شانه های خم شده اش را نوازش می دهد با وزش نسیمی سرد بر روی زمین می افتند و ناخودآگاه به یاد خش خش برگ درختان در زیرپا و در هنگام پاییز می افتی. اینجا پاییز است. اما هوا سرد است. اینجا پاییز است اما گویی زمستان چشم براه است تا زودتر بیاید. هنوز پاییز نرفته است و زمستان از دور خیره بر ماست. یک روز صبح که از خواب بیدار می شویم و کوچ پرستوها را می بینیم، شاید آنروز علامت آمدن زمستان باشد. اما اینجا هنوز پاییز است. هوا هنوز هم بارانی است. خدا کند همیشه هوا بارانی باشد. من عاشق بارانم.

باز باران با ترانه...

معرفت

 


 
شهر سمنان به زودی میزبان نمایشگاه کتاب خواهد شد!
ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: نمایشگاه کتاب سمنان ، سمنان

با سلام و احترام

از ٢٠ آبان ماه و به مدت پانزده روز نمایشگاه کتابی در شهر سمنان برگزار خواهد شد. امیدواریم همچون سالهای پیش با استقبال خوب همگان بویژه دانشجویان عزیز مواجه شود. بنده چندین بار تجربه برنامه ریزی، هماهنگی و برگزاری نمایشگاه کتاب در سطح دانشگاه را داشته ام و با مسائل و مشکلات این حوزه به خوبی آشنا هستم. آنچه که همیشه موجب شادی ما و فراموشی مشکلات برگزاری نمایشگاه بود، چهره شاداب و خندان افرادی بود که در نمایشگاه قدم می گذاشتند و ضمن بهره مندی از فضای فرهنگی آن کتابهای مورد نیازشان را نیز می یافتند. گرچه محیط الکترونیک کنونی افراد را به نحوی با خود مانوس کرده است اما به نظر می رسد قدم زدن در فضای کتابخانه ها، کتابفروشی ها و نمایشگاه های کتاب برای همگان جالب و جذاب باشد. حضور در نمایشگاه های کتاب در من همواره احساس شادی و شعف ایجاد می نماید. به همین دلیل گاهی بی صبرانه منتظر شروع  و آغاز به کار نمایشگاه ها هستم.

معرفت

 


 
اعلام نتایج داوری مقالات همایش بین المللی "گویش های مناطق کویری ایران"
ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: دانشگاه سمنان

با سلام و احترام

در وب سایت رسمی دانشگاه سمنان امروز  این خبر منتشر شد: "نتایج داوری مقالات همایش بین المللی "گویش های مناطق کویری ایران" اعلام شد. علاقه مندان به پایگاه الکترونیکی همایش به نشانی http://gooyeshconf.semnan.ac.ir مراجعه فرمایند."

به سرکار خانم سمیه سیروسی، دبیر محترم انجمن علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه سمنان، تبریک می گوییم. ظاهرا مقاله ایشان هم با عنوان " کتابشناسی توصیفی 32 ساله گویش استان سمنان (از سال 1357 تا سال 1389)"  در این همایش بین المللی پذیرفته شده است.  مجددا موفقیت ایشان را تبریک می گویم. امیدوارم شاهد موفقیت های روزافزون دانشجویان کتابداری در عرصه های علمی و فرهنگی باشیم.

معرفت


 
کارآموزی می تواند جذاب باشد!
ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

کارآموزی درسی است که در گروه های کتابداری برای دانشجویان عزیز ارائه می شود تا آنها با شرایط کار حرفه ای بیشتر آشنا شوند. بسیاری از دانشجویان کتابداری هنگامی که در محیط کارآموزی قرار می گیرند از فضای آرمانی که گاها در کلاس های نظری بوجود می آید فاصله می گیرند. به مرور متوجه می شوند که شرایط محیط کار بسیار متنوع است. مشکلاتی که در محیط کار برای کارآموزان وجود دارد به نظر من قابل مدیریت است. در واقع به نظر می رسد اگر دانشجویان کتابداری از توانمندی های بالقوه و بالفعل خود نهایت استفاده را ببرند می توانند هر تغییری را که متناسب با نیازهای واقعی کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی است، در آن محیط ها بوجود آورند. بسیاری از مواقع گلایه ها و شکایت های دانشجویان عزیز را در خصوص کارآموزی شنیده ام اما با کمی بررسی و همفکری با دانشجو و یادآوری توانمندی های حرفه ای و راهنمایی آنها، پیشرفت حرفه ای آنها در امر کارآموزی و یادگرفتن فعالیت های حرفه ای را به وضوح دیده ام.

به نظر می رسد اگر دانشجویان کتابداری در محیط کتابخانه ها سعی کنند تا ایده ها را تبدیل به عمل نمایند هم کارآموزی را درسی خوب و جالب می یابند و هم تجربه هایی کسب می کنند که شاید دیگر هیچ وقت فرصت کسب این تجربه ها برایشان مهیا نباشد.

یادمان باشد که کارآموزی درسی است که مانند آزمایشگاه برای دانشجویان فنی است. همانطور که دانشجویان فنی و علوم پایه در آزمایشگاه با آزمون و خطا سعی می کنند خوب یاد بگیرند، دانشجویان کتابداری هم باید تمام تلاششان را بکار بگیرند تا در این آزمایشگاه تجربیات خودشان را محک بزنند.

با احترام

معرفت