معرفت بلاگ

یادداشت ها و دلمشغولیها و مسائل مرتبط با موضوعات حرفه ای

آموزش وبلاگ نویسی!
ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

امروز آموزش وبلاگ نویسی داشتیم.

معرفت


 
پذیرش مقاله!
ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

چکیده مقاله دو تن از دانشجویان کتابداری سمنان (خانم ها گنج خانلو و قلی زاده) در همایش ادکا پذیرفته شده است. از اینکه دانشجویان کتابداری سمنان در همان ترم های اول تحصیل خود علاقمند به پژوهش و شرکت در همایش های علمی می شوند، بسیار خوشحالیم. امیدوارم همه آنها موفق باشند و  هر روز شاهد موفقیت ها و فعالیت های جدید علمی از آنها باشیم.

معرفت


 
یادداشت آقای اصنافی برای گرامیداشت هفته کتاب در سمنان!
ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

یادداشت آقای اصنافی برای گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی در سمنان به نظر می رسد خالی از لطف نباشد اینجا هم آورده شود.

معرفت


 
گروه کتابداری دانشگاه سمنان با همکاری انجمن علمی دانشجویی: بزرگداشت هفته کتاب
ساعت ٢:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

با استفاده از فعالیت های فرهنگی می توان عنصر کتاب و مطالعه را در جامعه به جایگاه والای خود رساند... ادامه مطلب را اینجا بخوانید.
معرفت 

 
برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با اسکوپوس در دانشکده مهندسی!
ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

امروز قرار بود در دانشکده مهندسی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای محترم هیآت علمی گروه مواد و مکانیک کارگاه آموزشی آشنایی با اسکوپوس برگزار گردد. این کارگاه راس ساعت یک و نیم برگزار شد. قرار است کارگاه دیگری برای دانشجویان برق برگزار شود. به نظر می رسد باید کارگاه هایی از این دست را در دانشگاه بیشتر برگزار نماییم. دو تن از دانشجویان کتابداری هم در اواخر کارگاه حضور پیدا کرده بودند. نمی دانم کارگاه خوب برگزار شد یا نه؟ امیدوارم مثمر ثمر بوده باشد.

معرفت


 
فعالیت گروهی در طراحی راهنمای موضوعی!
ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ آذر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

عادت به انجام فعالیت گروهی از همین روزهای دانشجویی آغاز می شود. به نظر می رسد فعالیت گروهی در کلاسهای دانشجویی تمرینی بری فعالیت های گروهی در جامعه باشد. امروز در کلاس مبانی کامپیوتر که برای دانشجویان ترم اول کتابداری ورودی 88 دانشگاه سمنان ارائه می نمایم، بچه های کتابداری را به دو گروه تقسیم نمودیم. یک مدیر برای خود انتخاب نمودند و سه کارگروه یا تیم کوچکتر شکل دادند. هر گروه با همکاری زیر گروه های خود تلاش برای ایجاد یک راهنمای موضوعی در حوزه کتابداری را آغاز کردند. به نظر می رسد دانشجویان ما از توان بالا برای انجام فعالیت گروهی برخوردارند. امیدوارم از این تمرین ها بتوانند در آینده حرفه ای شان بخوبی بهره گیرند. تجربه خوبی بود.راهنما های موضوعی تولید شده توسط گروه ها بسیار ارزشمند و مناسب بود. اگرچه کار اولشان هست. به نظر می رسد طراحی راهنمای موضوعی برای کتابداران جوان نشان داد که آنها می توانند و خواهند توانست از عهده طراحی راهنماهای موضوعی خوب و مفید برآیند.

معرفت


 
همایش دانشجویی سواد اطلاعاتی در سمنان!
ساعت ٩:۱۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

انجمن علمی دانشجویان کتابداری سمنان در تلاش است تا همایشی دانشجویی را در حوزه سواد اطلاعاتی برگزار نماید. جزئیات این همایش به زودی اعلام خواهد شد. دبیر فعال انجمن سرکار خانم سیروسی و همکارانشان (خانم کنج خانلو، ظروفچی و...) مدام مشغول رایزنی های لازم برای برگزاری همایش مذکور هستند. سرکار خانم پاکدامن هم که یک پای ثابت این گونه همایشها هستند به این دوستان لطف دارند و آنها را راهنمایی می کنند. همایش های دانشجویی شور و نشاط خاصی به دانشکده و گروه می دهد. از همه عزیزانی که به نحوی در برگزاری این همایش تلاش می کنند سپاسگزارم.

معرفت

 


 
جلسه امتحان!
ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٠ آذر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

 

قرار است امروز خانم صابری نیایند. ظاهرا برای آزمون زبان شهید چمران شرکت کرده اند. برگزاری آزمون میان ترم ایشان نصیب ما شده است. چه شود!! من خودم چندان تمایلی به برگزاری آزمون میان ترم ندارم، باید صبر کنم. آنهم 90 دقیقه!

سوالها که توزیع شد قلمها برافراشته شدند. بچه ها می گویند که برخی از سوالها را تاکنون ندیده اند. شاید هم نخوانده اند. الله اعلم! چند نفرشان سر در جیب  تفکر فرو برده و برخی سر به آسمان دوخته  و منتظر الهامات غیبی هستند. چهره خندان برخی کم کم حالت گرفته به خود می گیرد. تعدادی از آنها تند و تند قلمفرسایی می کند و تعدادی هم هراز گاهی با خود حرف می زنند و در حال جمع بندی دانسته هایشان برای پاسخ دادن به پرسشها هستند.

بالابندی فکر می کند. زهانی می نویسد. قلی زاده با خود حرف می زند و گاهی هم فکر می کند. میرزایی هم یا سرش به پاسخنامه است یا به سقف خیره می شود، پاسدار هم.

به نظر می رسد طاهری سرماخورده است و کاوة اول می نویسد و کاوة دوم آه می کشد! ظاهرا آزمون، آزمون سختی است. به نظر می رسد دلیخون، از این آزمون دل پرخونی دارد  و فیضی هم فیضی از آن نبرده است. زهانی در بند پرسشها گرفتار شده است و خداوردی هم مدام سرش در پاسخنامه و قلمش خسته از نوشتن.

ذوالفقاری نگاهی به اطراف می اندازد و برگه اش را تا می زند. شاید امید کمک از سعیدی دارد. نوری و شاه حسینی هم ساکت و آرام مشغول فکر کردن و نوشتن هستند. آقای قره بقلو هم هر از گاهی سرش را می چرخاند تا شاید چیزی یادش بیاید.

هوای اتاق مناسب است اما سالن بهتر است. دوست دارم بروم و در سکوت سالن قدمی بزنم. همین کار را هم می کنم.

به نظر می رسد کم کم برخی خوابشان می گیرد و دیگر هیچ.

صدای وزوز مهتابی ها هم که هر لحظه بیشتر می شود و خستگی و بی حوصلگی بچه ها هم بیشتر و ما نیز. چقدر برخی مواقع این جلسات امتحان کسل کننده و خسته کننده است. بالاخره ذوالفقاری تصمیم به خاموش کردن مهتابی ناآرام می گیرد. این مهتابی هم آرام گرفت و به خواب خوش فرو رفت. تبش قطع شد.

چهرة کنجکاوانة شمالی منش قلی زاده که تند و تند مشغول نوشتن است مرا یاد امتحانات خودمان و قیافة جدی همکلاسهایم انداخت. یادش بخیر. روزها و شبهای امتحانات. همیشه شب امتحان بچه ها به خودشان قول می دادند که از ترم آینده حتما  در طول ترم خواهم خواند و این قصه همیشگی امتحانات بود.

بالاخره قلی زاده چراغ اول را روشن کرد و برگه اش را آورد و به دنبال ایشان کم کم باقی بچه ها و در نهایت علیپور. باز هم شمالی ها!

 امتحان تمام شد.

یاد مصرع معروف افتادم" این هم از عمر شبی بود که حالی کردیم" و این هم امتحانی بود که باعث شد تا چند لحظه به خاطراتم بازگردم.

معرفت

 پنج شنبه 19  آذرماه 88


 
یادداشت جدید!
ساعت ٧:٤٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٩ آذر ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

چند روز پیش وقتی داشتم در خصوص وبلاگها برای دانشجویان کتابداری ورودی ٨٨ صحبت می کردم، وارد صفحه وبلاگ خودم شدم. آخرین پیام مندرج در وبلاگ که قدیمی بود منو دوباره به فکر واداشت که  نوشتن در وبلاگم را جدی تر دنبال کنم. امروز که این یادداشت را می نویسم فقط قصدم بازگشت دوباره به وبلاگ نویسی است. امیدوارم بتوانم از زمان های کوتاه بیشترین استفاده را ببرم. انصافا حجم کارهایم خیلی زیاد شده و امیدوارم بتوانم از زمان بیشترین و بهترین استفاده را ببرم چیزی که همیشه به دانشجویان آنرا سفارش می کنم هم همینه!

هفته پیش کتابخانه ملی بودیم. از خانم عطری به خاطر حوصله و توضیحات کاملی که برای گروه ٨٨ کتابداری ارائه دادند بسیار ممنونم. به نظر می رسد که بازدیدهای علمی از کتابخانه ملی به بچه ها هم روحیه و انگیزه می ده و هم خوشحالشون میکنه که حداقل خانه ای به وسعت کتابخانه ملی دارند.

معرفت