معرفت بلاگ

یادداشت ها و دلمشغولیها و مسائل مرتبط با موضوعات حرفه ای

 
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی:

بسمه تعالی

بررسی استنادی يکی از مباحث جالب توجه در رشته کتابداری است که طی آن با بررسی در حوزه های مختلف علوم می توان به شاخص های جالب توجهی دست يافت. به عنوان مثال با بررسی استنادی در پايگاه های مختلف می توان رشد علم و دانش و افراد هسته و مجلات هسته و نيز موضوعات مورد علاقه و مورد بررسی قرار گرفته توسط متخصصان را مورد شناسايی قرار داد. در بررسيهای استنادی آمار قابل توجهی درباره رشد علوم می توان بدست آورد. با کليک به اينجا می توان به نمونه ای از اين بررسيها که درباره رشد علوم پزشکان ايران در مدلاين انجام گرفته  دست يافت.


 
 
ساعت ٧:٤٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ تیر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

بسياری از افراد از جمله خود من شيوه های استفاده تجاری از رشته خود را نمی دانيم. به نظر می رسد يکی از دلايل اين مشکل  اين باشد که در بسياری از دانشگاه ها صرفا آموزش تئوريک وجود دارد و  مباحث عملی کمتر مورد توجه قرار می گيرد. متاسفانه شيوه های بهره گيری تجاری از رشته آموزش داده نمی شود به عنوان مثال من به عنوان يک دانشجوی کتابداری و اطلاع رسانی يادم نمی آيد که در طی دوران تحصيل مطلبی درباره چگونگی بهره گيری تجاری از رشته خود را در جايی خوانده باشم يا آموزش ديده باشم.

به نظر من در رشته ما (کتابداری و اطلاع رسانی) راههای بيشماری جهت استفاده تجاری از آموخته هايمان وجود دارد.شايد پرداختن به مباحث تجارت الکترونيک در گروههای کتابداری و اطلاع رسانی بتواند انگيزه اوليه برای قدم برداشتن در اين حوزه باشد. يکی از دوستانم به نام آقای مهدی علیپور حافظی مقالاتی در حوزه تجارت الکترونيک نگاشته است اما به نظر می رسد جنبه کتابداری و اطلاع رسانی اين قضيه را زياد مطرح نکرده است. در آينده نزديک از ايشان در اين مورد پرسشهايی خواهم کرد و هر چه دريافتم به زودی در اين بلاگ خواهم نگاشت.

باتشکر معرفت

 


 
 
ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

 امروز با آقای اشرفی ريزی درباره صنفی بودن انجمن صحبت می کرديم  به نظر آقای اشرفی انجمن کتابداری بايد ماهيت صنفی داشته باشد تا بتواند پشتوانه کتابداران باشد. من از دوستانم شنيده ام که ظاهرا قرار است جنبه صنفی انجن توسط همکاران و ديگر دوستانمان در خانه کتاب پيگيری شود. به نظر می رسد صنفی شدن انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ايران ميتواند نقش مهمی در توسعه و پيشرفت کتابخانه ها و کتابداران داشته باشد. اميد وارم اين مساله به زودی حل شود و در سايه انجمن بتوانيم در توسعه و پيشرفت کتابخنانه ها و افزايش موقعيت حرفه ای کتابداران گام برداريم.

در حين صحبت در اين باره  آقای اشرفی در صحبتهای خود به نقش رسانه ها در هدايت افکار عمومی اشاره کرد و با توجه به مطالعاتی که در اين باره داشته اند جريان بين المللی اطلاعات را مورد توجه قرار دادند.  به نظر می رسد موضوع  بهره گيری از رسانه ها در کتابداری واطلاع رسانی موضوعی جالب و بحث برانگيز باشد اگرچه در دوره های تحصيلی گاها مطالبی درباره جريان بين المللی اطلاعات توسط اساتيد به دانشجويان گفته می شود اما به طور عميق به اين موضوع پرداخته نمی شود. به نظر می رسد گزارش مک برايد به عنوان اولين قدم برای مطالعه در اين حوزه مناسب باشد.    

با تشکر معرفت


 
 
ساعت ۳:٥٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

سواد اطلاعاتی اصطلاحی است که با عنوان Information Literacy  در زبان انگليسی عنوان می شود و به مجموعه توانايی هايی اطلاق می شود که فرد با داشتن آن قادر به  درک نياز اطلاعاتی خويش و يافتن راههای دسترسی به آن اطلاعات و نيز توانايی ارزيابی و استفاده موثر و انتقادی از اطلاعات کسب کرده و بازيابی نموده را شامل می شود. ارتباط عميق بين سواد اطلاعاتی و تفکر انتفادی و خلاق وجود دارد. به نظر می رسد سواد اطلاعاتی مبحثی اجتماعی است و به تمامی اقشار جامعه بر می گردد و همه افراد به نحوی با آن مواجهه می شوند. متاسفانه عدم پرداختن به صورتی کاربردی به اين مساله باعث شده است توانايی های دانشجويان ونيز ساير افراد در بهره گيری از فناوری های نوين چندان چشمگير نباشد. شاهد اين مدعا را مقالات عملی منتشر شده در نشريات کتابداری واطلاع رسانی می توان آورد که چندی است به اين مقوله می پردازند و حتی سميناری در مشهد در سال ۱۳۸۴ با همين مضمون برگزار کردند که به صورت مجموعه مقالات تمامی مقالات اين سمينار توسط انتشارات چاپار منتشر شد.

در آينده ای نزديک مطالب ديگری در اين باره خواهم نوشت.

باتشکر معرفت


 
 
ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام

متاسفانه به دليل کمی وقت و درگير بودن به کارهای مربوط به پايان نامه فرصت برای به روز بودن بسيار کم شده است. اميدوارم از تنگی زمان رهايی يابم و بتوانم مطالب جالب و مفيدی را برای خودم و ديگر دوستان بنويسم.

باتشکر معرفت


 
 
ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ تیر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی:

باسلام و احترام

به دنبال مطالبی درباره سواد اطلاعاتی می گردم.

معرفت